Savulaik, lai glābtu Parex banku, valsts tajā ieguldīja vienu miljardu latu. No šīs summas šobrīd atgūti vien 300 miljoni. Prognozes liecina, ka valsts nesaņems atpakaļ pat pusi naudas. Tikmēr bijušie īpašnieki par saviem noguldījumiem tuprpina saņemt dāsnus procentus – kopš 2008. gada valsts viņiem pārskaitījusi jau 12 miljonus latu.
Kā vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga, aptuveni 50 tūkstošus latu mēnesī saņem ne vien Kargins un Krasovickis, bet arī divi viņu radinieki. Tiesvedības dokumenti ļauj secināt, ka tie ir Kargina dēls Rems Kargins un Krasovicka bijusī sieva Ņina Kondratjeva.
Raidījums arī norāda, ka pēc gandrīz trīs gadus ilgas izmeklēšanas prokuratūra secinājusi, ka nav iegūti pietiekoši pierādījumi, lai bijušos Parex bankas īpašniekus Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki vainotu apzinātā bankas novešanā līdz sabrukumam. Prokuratūra skaidrojusi, ka abiem joprojām ir piemērots vien liecinieka statuss un izmeklēšana turpināsies vēl krietnu laiku.
Pārņemot Parex, publiski tika paziņots, ka valsts par akcijām abiem baņķieriem samaksājusi simboliskus divus latus, taču amatpersonas noklusēja, ka Kargins, Krasovickis un viņu radinieki par saviem depozītiem turpinās saņemt arī dāsnus procentus. Nekā Personīga norāda, ka no 36 miljoniem latu, kas ir ieguldīti arī Parex subordinētajā kapitālā, eksbaņķieru ģimenei šo gadu laikā procentos pārskaitīti jau 12 miljoni. Bijušie baņķieri arī turpinās saņemt miljonus – dažu depozītu termiņš beidzas vien 2018.gadā. Tikmēr Valsts kontrole savā revīzijā secināja, ka nevis Latvijas valsts, bet Kargins ar Krasovicki bija tiešie ieguvēji no bankas pārņemšanas, vēsta raidījums.
Bijusī Parex banka, tagad akciju sabiedrība Reverta, šobrīd vairākās tiesvedības ir vērsusies pret bijušajiem īpašniekiem. Reverta uzskata, ka Kargins un Krasovickis apzināti bankai nodarījuši zaudējumus un Parex pārņemšanas brīdī maldinājuši valsti par bankas finanšu patieso stāvokli. Kopējā prasības summa pret bijušajiem baņķieriem ir 160 miljoni latu, un šobrīd lietas atrodas tiesā. Pagaidām pirmās instances spriedums ir tikai vienā tiesvedībā. No prasītajiem 62 miljoniem tiesa no abiem solidāri piedzina vien 3,5 miljonus, informē raidījums.
Parex bankas labajos gados bijušie īpašnieki publiski nekautrējās no sava miljonāru statusa. Lepnas villas Jūrmalā un dārgi auto pie Parex ēkas Vecrīgā. Taču tagad izrādās, ka viņiem Latvijā tik pat kā nekas vairs nepieder. Apķīlāt izdevies vien četrus īpašumus. Tāpat kā prasības nodrošinājums, ir apķīlāts konts, uz kuru Karginam un Krasovickim valsts ik mēnesi pārskaita procentus par subordinēto aizdevumu. Tātad pagaidām viņi šo naudu nesaņem.
Nekādi ierobežojumi gan neattiecas uz abiem viņu radiniekiem. Tā kā Kargina un Krasovicka aktīvi pagaidām ir iesaldēti, valsts pienākums ir abiem maksāt minimālo mēnešalgu – 200 latus. Un savulaik par Latvijas bagātākajiem cilvēkiem uzskatītie eksbaņķieri šo naudu no konta tiešām arī izņemot, vēsta Nekā Personīga.