Pēc veiksmīgi aizvadīta gada ASV un citu attīstīto valstu akciju tirgos, pastāv jautājums, kādi ieguldījumi nesīs peļņu nākamajā gadā, raksta MarketWatch.
«2014.gads būs līdzīgs 2004. un 1994. gadam, kad ASV ekonomika sagādāja ievērojamu pārsteigumu,» saka Gluskin Sheff+Associates galvenais ekonomists un stratēģis Deivids Rozenbergs. Viņš norāda, ka pašreizējā ekonomikas un tirgus situācija piedāvā plašas investīciju iespējas.
Gatavojot nākamā gada ieguldījumu portfeli, jāņem vērā, ka ASV akciju cenas nākamgad visdrīzāk turpinās augt, labākus rezultātus uzrādīs Eiropa un Japāna, bet ASV obligāciju turētāji balansēs uz plāna ledus, ņemot vērā, ka ASV Federālo Rezervju sistēma ir nolēmusi, ka ASV ekonomikai nepieciešams mazāks atbalsts.
Galerijā apkopoti investīciju ieteikumi nākamajam gadam.
#1/10
1. ASV akciju tirgi augs.
Šogad Standard&Poor’s 500 indekss ir pieaudzis par gandrīz 30%, un visdrīzāk lēnā, bet stabilā ASV korporatīvo ieņēmumu izaugsme, salīdzinoši zemās procentu likmes un zemā inflācija, kas veicināja tirgus kāpumu šogad, visdrīzāk turpināsies arī nākamajā gadā.
Tiesa gan, pastāv jautājums, vai ASV akciju tirgus indekss piedzīvos pat pusi no šā gada kāpuma. Indekss kopš 1945.gada 18 reizes ir gada laikā audzis par vismaz 20%, un sekojošajā gadā indekss turpināja augt, piedzīvojot vidējo kāpumu par 10%.
Standard&Poor’s 500 indekss nav piedzīvojis 10% kritumu vairāk nekā divus gadus, un S&P Capital IQ eksperts Sems Stovals uzskata, ka nākamgad ASV akciju tirgū notiks korekcija, un vērtspapīru cenas saruks par 10-20%.
#2/10
2. Parādzīmes kļūs riskantākas.
Ņemot vērā, ka ASV ekonomiskā situācija acīmredzami uzlabojas, FRS sākusi samazināt savus parādzīmju iepirkumus, kas ir radījis spiedienu uz procentu likmēm un veicinājis akciju cenu pieaugumu. Šajā gadā aktīvu iepirkumu programmas bremzēšanas gaidas iedragāja obligāciju investīcijas, un visdrīzāk tas notiks arī nākamgad.
Tomēr jāatceras, ka aktīvu iepirkumu samazināšana nav stingrākas politikas ieviešana. Paredzams, ka gan īstermiņa procentu likmes, gan fiksēto ieņēmumu instrumentu ienesīgums pakāpeniski augs, taču aizvien saglabāsies zems.
Tiesa gan, augošās likmju gaidas var palielināt ilgtermiņa ienesīgumu, samazinot cenas 10 gadu ASV Valsts kases parādzīmēm un citiem ilgtermiņa ieguldījumiem.
#3/10
3. Lielas kapitalizācijas uzņēmumu akcijām veiksies labāk.
Pasaules ekonomika būs veselīgāka. Divi no nopietnāk sasirgušajiem reģioniem – eirozona un Japāna patlaban atgūstas. Izpētes kompānija IHS paredz, ka pasaules ekonomika kopumā nākamgad augs par 3,3%, salīdzinot ar 2,5% šajā gadā.
Spēcīgāka ekonomikas izaugsme pasaulē ir labas ziņas arī lieliem ASV uzņēmumiem, kuras tirgo savas preces citās valstīs. Tā, piemēram, S&P 500 indeksā iekļautās kompānijas pusi no saviem pārdošanas apjomiem rada ārpus ASV.
#4/10
4. Situācija Eiropā uzlabojas.
Patlaban eirozonas krīzes vissmagāk skartās valstis sāk atgūties no recesijas. Eiropas Centrālā banka ir apsolījusi turēt procentu likmes zemu, lai veicinātu izaugsmi, un izskatās, ka ECB vadītāja Mario Dragi apgalvojums pērnā gada vasarā darīt visu, lai uzlabotu situāciju eirozonā, ir bijis pagrieziena punkts. Tiesa gan, ir daudzi investori, kas pat pēc šā gada divciparu izaugsmes eirozonas un Lielbritānijas akciju tirgos, aizvien ir skeptiski par reģiona perspektīvām. Tomēr aizvien lielāka daļa ekspertu sagaida, ka tirgi turpinās augt. «Nākamgad tirgos būs vērojams ilgāks pieaugums,» uzskata Bank of America Merrill Lynch Eiropas stratēģis Džons Biltons. «Eiropas kompānijas patlaban atgūstas tādā pašā tempa kā ASV uzņēmumi,» norāda JP Morgan Intrepid European Fund pārvaldnieks Džonatans Ingram, piebilstot, ka eirozonas uzņēmēji atgūst konkurētspēju, un šīs kompānijas nākamgad piedzīvos straujāku izaugsmi, eirozonas akciju indeksiem kāpjot par 10-12%.
#5/10
5. Japānā turpināsies atveseļošanās.
Japānas premjerministra Šindzo Abe gadu vecā valdība kopā ar Japānas Banku mēģina atdzīvināt ilgtoši mirstošo Japānas ekonomiku ar deflācijas apkarošanas taktiku, ko dēvē par Abenomiku un kas vērsta uz patēriņa un akciju ieguldīšanas veicināšanu.
Investoriem gan jāatceras, ka šī stratēģija vājina Japānas jēnu, kas nozīmē, ka guvumi no ieguldījumiem Japānas akcijās ASV dolāros ir mazāk vērti. Tādēļ var ieteikt izvēlēties fondus bez valūtu riska.
#6/10
6. Izaugsmi piedzīvo kompāniju preces, kas ražotas ASV.
ASV iedzīvotāji tērē vairāk naudas ASV ražotām precēm un pakalpojumiem, bet mazāk – importa precēm. Tāpat daudzi ASV ražotāji patlaban ražošanu un darbavietas pārceļ atpakaļ no Ķīnas uz ASV. Tādēļ nākamgad investori uzmanību pievērsīs šo kompāniju akcijām.
#7/10
7. ASV audzē savu neatkarību enerģētikas jomā.
ASV palielina savu neatkarību enerģētikas nozarē, kas ir ievērojama attīstība, un ir pavērsiena punkts ne tikai naftas un gāzes ražotājiem, bet arī pasaules ekonomikai. Lētāki energoresursi palielina ASV uzņēmumu konkurētspēju, salīdzinot ar kokurentiem Eiropā, Japānā un jaunattīstības tirgos. No tā iegūst tādi eksportētāji kā ķīmisko vielu, iekārtu un transporta aprīkojuma ražotāji.
Pagaidām enerģētikas sektors nav populārs investoru vidū, par spīti, ka šo kompāniju akcijas iegūst no pasaules ekonomikas izaugsmes atgūšanās, kā arī piedāvā dividendes ar investoriem pievilcīgu ienesīgumu. Patlaban ieguldījumu pārvaldnieki nenovērtē enerģētikas sektora kompānijas, saka Bank of America Merrill Lynch analītiķi.
«Viens no iemesliem, kādēļ mums patīk enerģētikas sektors, ir tādēļ, ka tas ir tik nīsts citu analītiķu vidū,» saka Bank of America Merrill Lynch eksperti.
#8/10
8. Zelta cena turpinās gāzties.
Šajā gadā zelta vērtība ir piedzīvojusi ievērojamu zaudējumu, un, ņemot vērā, ka ASV dolāra vērtība turpinās palielināties un pasaules ekonomika lēnām augs, visdrīzāk zelta cena nākamgad turpinās slīdēt uz leju. «Augstas inflācijas periodā zelts būtu pieprasīts, bet patlaban tāda nav,» saka Federated Investors akciju tirgus stratēģe Linda Dusela.
Novembra vidū Pasaules Zelta padome informēja, ka zelta fiziskais pieprasījums trešajā ceturksnī ir sarucis par 21%, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu. Arī nākamgad zelts turpinās būt zem spiediena, uzskata Merrill Lynch Wealth Management analītiķi.
#9/10
9. Perspektīva augt ASV un Eiropas finanšu sektora akcijām.
Augstākas procentu likmes ASV uzlabo banku finansiālo stāvokli, jo depozītu likmes ir zemas, bet ilgtermiņa aizdevumu likmes aug. ASV ekonomikas uzlabošanās rada papildus darbavietas un atbalsta kredītkaršu izdevējus, savukārt pieaugums akciju tirgos uzlabo aktīvu pārvaldnieku rezultātus.
Bankas ir uzlabojušas savas bilances, norakstot kredītu zaudējumus, un aizdevumu apjoms turpinās pieaugt, paredz Bank of America Merrill Lynch eksperti. Tādējādi šajā gadā ir mazākais banku bankrotu skaits kopš 2007.gada.
«Nākamajos trīs gados ASV un Eiropas bankas būs sektors, kur noteikti ir jāiegulda,» uzskata analītiķi.
#10/10
10. Peļņu varēs gūt no patērētāju sektora.
ASV iedzīvotāji kļūst aizvien optimistiskāki par ekonomikas izaugsmi un iespēju atrast darbu. Cilvēki iegādājas automašīnas, drēbes un brauc ceļojumos. Tāpat viņi tērējas, pērkot elektroniku un uzlabojot mājokli. Bank of America Merrill Lynch Global Research eksperti paredz, ka patērētāju tēriņi nākamgad augs par 2,6%, salīdzinot ar 1,9% lielu kāpumu šogad.
Tiesa gan, akcijām var kaitēt noskaņojuma pasliktināšanās. Tomēr S&P Capital IQ eksperti iesaka koncentrēties uz mājsaimniecību produktu, kā arī bezalkoholisko dzērienu sektora uzņēmumiem.