Straujš ražošanas izmaksu pieaugums Latvijā licis slēgt mēbeļu ražošanas līderi Latvijā - SIA Amber Furniture.
To liecina Db rīcībā esošā informācija. Tā Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā ir atrodama informācija, ka uzņēmums pārtrauc saimniecisko darbību un atbrīvo darbiniekus. Mēbeļu ražotāju un arī mēbeļu ražošanai nepieciešamo izejmateriālu - zāģmateriālu, furnitūras - tirgotāju aprindās jau kādu brīdi klīda runas par to, ka Latvijas lielākajam mēbeļu ražotājam ir problēmas, kas varētu novest līdz ražošanas pārtraukšanai.
Lieli zaudējumi
Arī uzņēmuma 2006. gada finansiālās darbības pārskats liecina par finansiālām grūtībām. Proti, uzņēmums pērno gadu beidzis ar 1.05 milj. Ls lieliem zaudējumiem, kamēr 2005. gadā zaudējumi bija vairāk nekā piecas reizes mazāki - 181 546 Ls.
Uzņēmuma īpašnieka un vienīgā valdes locekļa Nielsa Larsena-Uhrskova parakstītajā vadības ziņojumā norādīts, ka Amber Furniture zaudējumus lielā mērā ietekmējis pērn notikušais kokmateriālu iepirkuma cenu kāpums par vairāk nekā 30 % un vienlaicīgi tirgū bijis jūtams katastrofāls materiālu trūkums, it īpaši, ja saviem klientiem uzņēmums operatīvi pieprasīt adekvātu cenu pieaugumu nevar.
Tiesa, N. Larsens-Uhrskovs ziņojumā bijis optimistisks saistībā ar 2007. gadu, norādot, ka cipariem ir jāuzlabojas, jo esot panākta vienošanās ar klientiem par 5-215 % lielu cenu palielinājumu un ražojumu klāsts tiekot mainīts, lai tiktu samazinātas izmaksas un nodrošināta ražošana ar izejvielām. Jārēķinās, ka 2006. finanšu pārskata gada beigās uzņēmuma īstermiņa saistības pārsniedz uzņēmuma īstermiņa aktīvus par 771 466 Ls.
Saskaņā ar uzņēmuma vadības aprēķiniem 2007. gadā rezultāts joprojām tika gaidīts negatīvs, tomēr cerēts, ka situācija uzlabosies. Uzņēmums arī plānoja pārstrukturizēt ražotni, pārejot uz materiāli mazākietilpīgiem izstrādājumiem, pacelt cenas pircējiem, samazināt fiksētās izmaksas, kā arī veikt pārrunas ar banku par parāda atmaksas datuma pārcelšanu un iespējām veikt apgrozāmā kapitāla finansēšanu.
Db ilgākā laikā neizdevās sazināties ar SIA Amber Furniture īpašnieku un valdes locekli Nielsu Larsenu-Uhrskovu, tad arī viņa viedokli par to, ko tad īsti no iecerētā neīstenoja, kas arī noveda pie saimnieciskās darbības pārtraukšanas, neuzzināja.
Pēc Amber Furniture gada pārskata datiem uz 2006. gada 31. decembri uzņēmumam bija 2.82 milj. Ls lieli ilgtermiņa aizņēmumi un 0.56 milj. Ls lieli īstermiņa aizņēmumi no kredītiestādēm.
Iegāza izmaksas
Vairāki mēbeļu nozarē strādājošie uzņēmēji pieļāva, ka Amber Furniture ražoja lētā spektra masīvkoka mēbeles, kuru ražošanai nepieciešams liels apjoms priedes zāģmateriālu un arī salīdzinoši liels skaits strādājošo, jo daudzi procesi nav aizstājami ar tehnoloģijām vai arī tās izmaksā ļoti dārgi.
Savukārt pērnā gada rudenī, sākoties problēmām ar priedes apaļkoksni un līdz ar to zāģmateriāliem, Amber Furniture bija problēmas iegādāties ražošanai nepieciešamā daudzumā vajadzīgos zāģmateriālus (to apstiprina arī gada pārskatā esošā informācija). Savukārt šo priedes zāģmateriālu straujais cenu kāpums, kā arī citu izmaksu pieaugums radīja lielus zaudējumus.
Tā kā visu izmaksu pieaugums turpinājās arī 2007. gadā, tad pēc vairāku uzņēmēju domām arī Amber Furniture īpašniekam nācās pieņemt ļoti sāpīgo lēmumu - pārtraukt ražošanu. Tiek pieļauts, ka vēl vairāk šo jautājumu saasināja uzņēmuma kredītsaistības, kuras ir jāatdod, un diez vai kāda banka esot gatava kreditēt kādu biznesu, ja tas strādā ar mīnusiem.
Darbinieki atlaisti
"Visi darbinieki, ko nodarbināja SIA Amber Furniture, ir atlaisti," skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras Rīgas reģionālās filiāles Darba tirgus daļas vadītāja Ērika Žilde. Viņa norāda, ka šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūras centrālajā klientu apkalpošanas centrā ir reģistrējušies 160 šī uzņēmuma bijušo darbinieku. "Bez darba jau viņi nepaliks, jo darbu viņiem piedāvā mēbeļu ražošanas, kokapstrādes un arī citu nozaru uzņēmēji," uzsver Ē. Žilde.
Nākotne miglā tīta
Šobrīd nav zināms, kas notiks ar Amber Furniture ražotni un īpašumu. Labākais scenārijs būtu, ja to kāds cits iegādātos un turpinātu ražot mēbeles. Ir arī otra iespēja, kad uzņēmums varētu tikt pārdots pa daļām.