Ja pirms gada Latvijā bija tikai 150 fiziskās personas, kuru doto komercķīlu apjoms pārsniedza 2 miljonus latu, pašlaik lielo komercķīlu devēju skaits ir pieaudzis par 50 procentiem.
Kā rāda Baltic Screen sadarbībā ar Lursoft tapušais pētījums, šoruden Latvijā Komercķīlu reģistrā ir reģistrētas jau 450 fiziskās personas - Latvijas pilsoņi vai pastāvīgie iedzīvotāji, uz kuru vārda reģistrēto komercķīlu kopapjoms sasniedz vai pārsniedz 0,6 miljonus latu.
Komercķīlu bums
Ļoti būtiski ir pieaudzis ne tikai lielo komercķīlu devēju kopskaits, bet arī ķīlu rekordapjomi: pagājušā gada līderis - advokāts Jānis Loze pat ir nedaudz palielinājis doto komercķīlu kopapjomu, tomēr ar saviem nieka 22,96 miljoniem latu noslīdējis uz saraksta piekto pozīciju. Savukārt visas pirmās četras vietas jaunajā lielāko komercķīlu devēju sarakstā ieņēmuši ar nekustamā īpašuma projektiem saistīti uzņēmēji, un arī pirmajā desmitniekā tikai divas komercķīlas ir saistītas nevis ar šo jomu, bet ar tirdzniecību vai ražošanas objektu attīstību. Līdzīga likumsakarība vērojama arī visā 450 lielāko komercķīlu devēju sarakstā.
Zīmīgi ir arī tas, ka no pagājušā gada pirmā piecdesmitnieka tikai četru pozīciju - 9., 25., 27. un 30. - ieņēmēji ir būtiski samazinājuši doto komercķīlu apjomu vai atbrīvojušies no saistīto kredītu sloga, savukārt pārējie doto ķīlu apjomu ir saglabājuši, bet vairākumā gadījumu - pat palielinājuši.
Nedaudzo izņēmumu vidū ir Andreja Danengirša - Krievijas nekustamo īpašumu kompānijas Dekra pārstāvja un Imantas daudzstāvu dzīvojamā kompleksa Solaris būvētāja - doto komercķīlu apjoms, kas samazinājies no 9,59 līdz 3,2 miljoniem latu, savukārt SIA Gaujas koks īpašnieka Vitālija Čmihova - no 5 līdz 3 miljoniem latu.
Labi pazīstamais uzņēmējs Viesturs Koziols ir atbrīvojies no 5,74 miljonu komercķīlas (Nordea bankā bija ieķīlātas SIA Sorento kapitāldaļas), bet Liepājas nekustamo īpašumu kompānijas akcionāri Agris Tupesis, Aivars Burģis, Andris Griģis, Ivars Kesenfelds un Valdis Pirktiņš - no 5,2 miljonu latu komercķīlas, kas tika dota sakarā ar DnB Nord bankas Vecrīgas ēkas iegādi.
Krahs vai attīstība?
"Tā ir normāla biznesa sastāvdaļa, ka attīstībai ņem kredītu un tam ir nepieciešams nodrošinājums. Viss katru dienu mainās, arī ķīlas lielums, jo bizness attīstās. Ķīla ir samazinājusies, jo vairs nav nepieciešama tik liela. Tā ir veiksmīga biznesa attīstība," šo faktu komentē I. Kesenfelds, norādot - kopumā uzņēmumam esot vairāk nekā 30 projektu, taču "mēs pamazām ejam uz to, lai samazinātu parādsaistības".
Līdzīgi izsakās arī V. Koziols - biznesi esot vairāki un līdzīgi esot arī ar komercķīlām: "Mums bija biznesa partneris, kurš, ņemot vērā, ka projekts bija riskants, vēlējās papildu garantijas. Tādēļ arī tika izsniegta ķīla. Tagad ķīla ir mazāka, jo pašreiz tik liela nav nepieciešama. Ķīla, tāpat kā kredīts, ir normāla biznesa sastāvdaļa."
Reti kurš no aptaujātajiem uzņēmējiem domā, ka komercķīlu došanas bums varētu nest kādu ilgtermiņa kaitējumu - galu galā tās visas tiekot dotas ražošanas vai nekustamo īpašumu attīstīšanas projektiem.
Tiesa, SIA Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns, kurš iepriekš daudzkārt pieminējis iespējamo nekustamo īpašumu cenu burbuļa sprāgšanu, šoreiz ironiski noteic: "Kāpēc burbulim būtu jāsprāgst? Būs viss labi. Es nebiju novērtējis mūsu tirgus īpatnības. Mēs būsim ziemeļu Montekarlo. Montekarlo dzīvokļi maksā 20-50 tūkstoši dolāru kvadrātmetrā, tā ka mums vēl ir kur augt. Cik tad tagad maksā?! Pat nav 2000 dolāru kvadrātmetrā! Tā ka cenas vēl var augt desmit reizes. Tādēļ nav jāuztraucas par šo ķīlu nodrošinājumu. Cenas turpinās kāpt!"
Savukārt Lursoft valdes loceklis Ainārs Brūvelis, vērtējot kopējos komercķīlu datus, norāda, ka, protams, ir vērojams gan lielāko komercķīlu, gan vidējās komcercķīlas summas pieaugums, taču, pēc viņa domām, šī tendence lielā mērā norāda, ka "bizness kļūst aizvien nopietnāks, izmaksas pieaug, un cenas pietuvinās tam, cik attiecīgi īpašumi maksā citur pasaulē".
Vienlaikus no darījumu skaita viedokļa šis bijis pirmais gads, kad skaidri jūtams piesātinājums komercķīlu tirgū - joprojām gan esot jūtams iepriekšējo gadu "lēciens", kas saistīts ar patēriņa kredītu ņemšanu (to sniedzēji atzinuši komercķīlu tiesisko pusi kā optimālāko attiecību formēšanai ar kredītņēmējiem), taču iepriekšējo gadu 30 un vairāk procentu lielā darījumu skaita pieauguma vietā šogad fiksēts tikai 10 procentu pieaugums.
Gan dod, gan ņem
Interesanti, ka saskaņā ar Lursoft datiem virkne labi zināmu uzņēmēju ir arī lieli komercķīlu ņēmēji, tā faktiski norādot kā uz to īpašumā esošiem brīviem (un ieguldāmiem) līdzekļiem, tā arī uz to, ka atsevišķos gadījumos Latvijā kredītiestāžu funkcijas joprojām sekmīgi veic arī privātpersonas.
Tā tranzītuzņēmējs Jānis Blaževičs reģistrēts kā vienas 12 miljonus latu lielas komercķīlas ņēmējs, Alīnas koncerna līdzīpašnieks Juris Mazarevičs ņēmis veselas četras komercķīlas kopumā par 3,73 miljoniem latu, Mono holdinga lielākais akcionārs Mihails Uļmans - trīs komercķīlas kopumā par 2,81 miljonu latu, nu jau bijušās Māras bankas lielākais akcionārs Vilis Vītols - vienu komercķīlu par 1,52 miljoniem latu, bet nule par krāpšanos notiesātais uzņēmējs Ēriks Masteiko - divas komercķīlas par 600 tūkstošiem latu.
Interesanti, ka vairāki uzņēmēji vienlaikus ir gan lieli komercķīlu devēji, gan ņēmēji. Tā, piemēram, lielāko ieķīlātāju sarakstā atrodamais baņķieris Valērijs Belokoņs ir ņēmis veselas trīs komercķīlas kopumā par 1,44 miljoniem latu.
Uzskaites īpatnības
A. Brūvelis norāda uz atsevišķām komercķīlu reģistrēšanas īpatnībām. Pirmkārt, arī gadījumos, kad kompānijām mainās akcionāri, kuri kopā ieķīlājuši konkrētā uzņēmuma kapitāldaļas, Komercķīlu reģistrā kā ķīlas devēji bieži vien paliek reģistrētas arī uzņēmuma kapitāldaļas jau pārdevušās personas.
Tā, piemēram, Einars Repše šajā sarakstā joprojām ieņem vietu pirmajā simtniekā ar kopējo doto komercķīlu summu - 4,83 miljoniem latu. Taču no šīs summas uz viņu reāli pašlaik attiecas tikai 632 tūkstošu latu komercķīla - viņa un dzīvesbiedres kompānijas SIA Sirocco kapitāldaļas, kā arī ieķīlātie transportlīdzekļi - automašīna un motocikls.
Tāpat vērā jāņem vērā, ka gadījumos, kad komercķīlu dod vairākas personas, pilns nodrošinātā prasījuma maksimālās summas apmērs parasti tiek reģistrēts uz katra ķīlas devēja vārda. Taču vienlaikus, ja viena persona ir devusi vairākas komercķīlas, uz tās vārda tiek summētas visu šo ķīlu nodrošinātā prasījuma maksimālās summas.
Tādēļ reāli nevar sarindot ķīlas devējus - fiziskās personas - secībā vienu pēc otra; pārsvarā gadījumu, kad ķīlu devušas vairākas personas, kuras turklāt devušas arī individuālas ķīlas, ir iespējams tikai minēt uz šo personu vārda kopā reģistrētās summas, kā tas arī darīts šajā sarakstā.
Pirmais piecdesmitnieks
1.Larisa Sviridova - Ls 71,97 miljoni
Par rekordieķīlātāju kļuvusi 1966. gadā dzimusī Larisa Sviridova, kura plašākām aprindām ir pilnīgi nepazīstama un par kuras līdzšinējiem sniegumiem nekustamo īpašumu jomā plecus rausta arī šīs sfēras korifeji. Taču fakts - SIA Duntes noliktavas kapitāldaļas viņa Parex bankā šā gada septembrī ieķīlājusi par 7,59 miljoniem latu, SIA ML Reform, SIA CD Reform un SIA Reform EL kapitāldaļas šajā pašā bankā - par tādu pašu summu, bet SIA Delfīns partneri kapitāldaļas tajā pašā Parex bankā, tikai šā gada februārī - par 44,98 miljoniem latu. Visās šajās kompānijās L. Sviridova ir gan vadītāja, gan arī līdzīpašniece - viņai pieder lielākā daļa kapitāldaļu pirmajās četrās kompānijās (pārējie īpašnieki - Igaunijas pilsoņi Ralfs Kopels un Mihails Kravčenko), bet SIA Delfīns partneri L. Sviridova ir vienīgā īpašniece. Plašākai sabiedrībai šīs kompānijas ir tikpat nepazīstamas kā to īpašnieki, taču zināms, ka SIA Duntes noliktavas būvē biroju ēku kompleksu Rīgā, Duntes ielā 19, CD Reform un ML Reform plāno dzīvojamo ēku kvartālu Dambja ielā, savukārt Delfīns partneri pazīstama ar astoņstāvu ēkas projektu Jūrmalā, blakus Dzintaru mežaparkam.
2. Grigorijs Levins, Jurijs Ščerbakovs, Vladimirs Levins - Ls 48,70 miljoni
Agrāk saistībā ar investīciju grupu New Century Holdings saistītie Grigorijs un Vladimirs Levins, kā arī viņu kompanjons - 1945. gadā dzimušais Jurijs Ščerbakovs par šādu summu Hansabankā ieķīlājuši nekustamā īpašuma kompānijas SIA Baltic Park kapitāldaļas. Savukārt kā parādnieks uzrādīta igauņu investīciju kompānija Alta Real Estate Partners - viens no Alta Capital (uzņēmuma Lauma īpašnieces) uzņēmumiem.
3. Aivars Balodis, Ainārs Škapars - Ls 47,31 miljons
Dzīvojamā kompleksa Panorama Plaza būvētājas - SIA Latmes Building 21% kapitāldaļu īpašnieki Hansabankā ieķīlājuši kompānijas kapitāldaļas Atlikušie 79% kompānijas akciju oficiāli pieder Mesa Mesken Sanayii Anonim Sirketi no Turcijas.
4. Leonīds Čerņaks, Iļja Čerņaks - Ls 23,29 miljoni
Lielākais Maritim Park Hotel īpašnieks un viņa dēls šā gada februārī Hansabankā ieķīlājuši viesnīcas īpašnieces - kompānijas Park Hotel kapitāldaļas.
5. Jānis Loze - 22,96 miljoni latu
Pazīstamais advokāts - iepriekšējā gada komercķīlu devēju saraksta rekordists Baltic Trust Bank ieķīlājis kompāniju - bēdīgi slavenā Jūras līča teritorijas īpašnieču kapitāldaļas, bet Nordea bankā - savu Tango projektu (kvartāla pārbūve Dzirnavu ielā).
6. Bruno Veidemanis - Ls 22,66 miljoni
Vēl viens plašākai sabiedrībai mazpazīstams uzņēmējs līdz šim pazīstamāks bijis kā SIA SSC (tirdzniecības centrs un saistīti īpašnieki Ziepniekkalnā) saimnieks, taču nu šī kompānija jau mainījusi īpašniekus un tagad pieder SIA WDD (tās kapitāldaļu turētāji - Īrijas pilsoņi Donals Dūlijs un Viljams Morans). Savukārt pats B. Veidemanis nu pazīstamāks kā plānotā Unity Business Centre biroju kompleksa (atrašanās vieta - Vienības gatvē) īpašnieks, savukārt vietu lielāko ieķīlātāju sarakstā viņam nodrošina kā jau pieminētās SIA SSC kapitāldaļas, gan SIA Ziedleju aleja, kuras kapitāldaļas ieķīlātas Hansabankā.
7. Ģirts Fišers - Ls 20,10 miljoni
Vēl viens mazpazīstams uzņēmējs, kurš SEB Latvijas Unibankā un Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG šā gada janvārī ieķīlājis paša vadītās SIA Bio-Venta kapitāldaļas. Šajā kompānijā, kas Ventspilī sākusi celt biodīzeļdegvielas rūpnīcu, padomes priekšsēdētājs ir pazīstamais uzņēmējs Jevgeņijs Gombergs, lielākie īpašnieki ir ar tranzīta aprindām cieši saistītie uzņēmumi Ostas investīcijas un VK Tranzīts, bet pašam Ģ. Fišeram tajā pieder 7% kapitāldaļu.
8. Andris Sihtors - Ls 16,99 miljoni
Lielākais SIA Nelss līdzīpašnieks un vadītājs HVB Bank un DnB Nord bankā ieķīlājis viņam piederošās kokapstrādes un būvmateriālu koncerna kapitāldaļas.
9. Guntis Indriksons - Ls 16,40 miljoni
Pazīstamā uzņēmēja vienīgais oficiāli ieķīlātais uzņēmums, ar kuru arī saistīta šī iespaidīgā komercķīla, ir SIA Stadions, kura kapitāldaļas jau kopš 2003. gada ieķīlātas Parex bankā.
10. Aleksandrs Maslovs - Ls 15,99 miljoni
Jau pieminētā uzņēmēja B. Veidemaņa kompanjons, kurš tāpat Hansabankā ieķīlājis savas kapitāldaļas (otri 50%) SIA Ziedleju aleja.
11. Sergejs Ahmetovs, Ivars Rudzītis - 15,19 miljoni
Pietiekami pazīstamie nekustamo īpašumu jomas uzņēmēji devuši virkni komercķīlu, no kurām iespaidīgākās ir SIA Viskars kapitāldaļas (ieķīlātas Aizkraukles bankā un HVB Bank Latvia) un SIA Dzintaru 39 - elitāra nama Jūrmalā īpašniece - kapitāldaļas, kas ieķīlātas Aizkraukles bankā. Papildus tam šā gada jūlijā SEB Unibankā par 3,06 miljoniem latu ieķīlātas arī SIA Kuldīgas 9 (viena no Dzintara Projektu piecām dzīvojamām mājām, atrodas Buldoros, plānotais nodošanas laiks ekspluatācijā - 2007. gads, īpašnieki - abi šie uzņēmēji un vēl Igors Noviks) kapitāldaļas.
12. Uldis Asars - Ls 14,37 miljoni
Būvmateriālu tirdzniecības uzņēmuma Nelss līdzīpašnieks savas pašreizējās, kā arī nākotnē piederošās daļas šajā uzņēmumā ieķīlājis Vereinsbank Rīga (HVB Bank Latvia) par 5,24 miljoniem latu. Savukārt DnB Nord bankā uzņēmuma kapitāldaļas ieķīlātas par 9,127 miljoniem latu.
13. Pēteris Antonovs - Ls 14,31 miljons
Nekustamo īpašumu biznesmenis ieķīlājis sev piederošās kapitāldaļas kopumā trīs viņam simtprocentīgi piederošajos uzņēmumos, turklāt tās kalpojušas kā vairāku 1,3 līdz 5,8 miljonu latu lielu kredītu nodrošinājums, kopā veidojot diezgan iespaidīgu ķīlas summu. Viņa nekustamo īpašumu attīstības un apsaimniekošanas kompānijas Modern City Properties, Modern Capital Apartment un Modern City Office ņēmušas kredītus HVB Bank Latvia.
14. Jūlijs Krūmiņš - Ls 13,23 miljoni
Pazīstamais tranzītuzņēmējs par šādu maksimālo prasījuma summu ieķīlājis Hansabankā sev piederošās kompānijas Man-Tess kapitāldaļas. Pašam gan viņam ir cits skaidrojums: "Uzņēmumu reģistrā viss ir sajaukts, es ņēmu Hansabankā tikai 6 miljonus latu, kas varētu būt 12 miljoni dolāru. Bet nu jau viss ir atdots, tagad esmu parādā vienu miljonu. Bet man bankas kontā ir 1,1 miljons dolāru, kurus es tērēju savām ikdienas vajadzībām. Protams, ka viņi tur ir tāpēc, ka es gribu celt elevatoru un man būs nepieciešams kredīts. Bet bankas jau grib, lai tu parādi, ka tev pašam arī kaut kas ir. Tāpēc turu bankā to miljonu." Tiesa, ķīla reģistrēta jau 2001. gadā, un šajā laikā uzņēmējs nav pielicis nekādas pūles, lai novērstu Ķīlu reģistrā "sajaukto".
15. Boriss Doļinskis, Aleksandrs Solomka, Aleksandrs Livšics, Josifs Apts, Jānis Jansons - Ls 12,85 miljoni
Pirms nepilna gada dibinātā AS BS Finances šā gada vidū iegādājās sešus kokapstrādes uzņēmumus - kokapstrādes uzņēmumus BFDF, Laiko, Sāga, Alfa 7000, Druveļi un Sāga logs, un darījuma finansēšanai tās īpašnieki ieķīlājuši uzņēmumu par 12,85 miljoniem latu. Kredīts ņemts Nordea bankā. Tā kā kredīta ņemšanas laiks saskan ar uzņēmuma iegādes brīdi, nav izslēgts, ka kredīta summa aptuveni atbilst darījuma summai, par kuru tika iegādāti uzņēmumi. BS Finances neatklāj savus akcionārus, taču uz tiem skaidri norāda akciju ieķīlātāju loks.
16. Ruslans Kosirevs, Nikolajs Kosirevs - Ls 12,35 miljoni
Nekustamā īpašuma attīstītājkompānijas M Pasaule īpašnieki (attiecīgi 20% un 80%) pirms trim gadiem solījās ēkas Rīgā, Brīvības ielā 338 būvniecībā ieguldīt trīs miljonus latu, bet nu viņu dotās komercķīlas apjoms ir četras reizes lielāks.
17. Mihails Ļitviņuks, Vasilijs Rožkovs - Ls 12,13 miljoni
Vēl vieni Rīgas daudzdzīvokļu namu attīstītāji, kuriem piederošā kompānija Viskars nākamā gada sākumā plāno sākt vairāku daudzdzīvokļu namu- piecstāvu dzīvojamā nama Miera ielā, četrstāvu Mežaparkā, sešstāvu Rīgas centrā Alauksta un Zvaigžņu ielas krustojumā, kā arī divas desmitstāvu un divas divpadsmitstāvu mājas Slokas ielā - būvniecību. Turklāt tie nav vienīgie uzņēmuma nekustamie īpašumi: piemēram, pērnā gada otrajā pusē Viskars uzstādīja jaunu rekordu Jūrmalas nekustamā īpašuma iegādes cenā, par 1,79 miljoniem latu iegādājoties 3651 kvadrātmetru lielu zemes gabalu ar divām ēkām Vidus prospektā. Kā kredītiestādes šis uzņēmums izvēlējies divas bankas - Aizkraukles banku un HVB Bank Latvia.
18. Aleksejs Ļitvinovs - Ls 11,95 miljoni
Vēl viens nekustamā īpašuma attīstītājs un īpašnieks SIA Alkantra, kuram pieder Mārupes projekts Zelta rasa. Viņš uzņēmuma kapitāldaļas ieķīlājis Rietumu bankā. Lai gan šī nama būvniecības darbi tik tikko sākušies, jau pavasarī tika ziņots, ka 100 dzīvokļi jaunajā projektā ir pārdoti.
19. Pēteris Spredzis - Ls 11,86 miljoni
Pazīstamais Mitsubishi markas automašīnu tirgotājs SEB Unibankā ieīlājis savas kapitāldaļas auto importētājkompānijā MML Imports.
20. Nataļja Junele, Lidija Gavrilova - Ls 11,55 miljoni
Bijušā AS Aldaris ģenerāldirektora, tagadējā privātinvestora Vitālija Gavrilova dzīvesbiedre un meita ieķīlājušas viņām piederošās kapitādaļas SIA Ladeko - pirmā darbības gada jubileju atzīmējušā atpūtas un izklaides centra Go Planet īpašniekā un operatorā.
21. Ilgvars Bilinskis, Pēteris Students, Jevgenijs Gricuks, Māris Ķelpis - Ls 11,40 miljoni
Gatavojoties ražošanas paplašināšanai, sauso celtniecības maisījumu rūpnīcas SIA Sakret īpašnieki ieķīlājuši bankā Nord/LB Latvija (tagad jau DnB Nord) savas kompāniju Sakret un Sakret Plus kapitāldaļas. No ieķīlātājiem visvairāk kapitāldaļu SIA Sakret pieder M. Ķelpim (71%), seko P. Students (14%), I. Bilinskis (10%) un J. Gricuks (5%0.
22. Askolds Bērziņš - Ls 11,12 miljoni
Uzņēmēja Viestura Koziola tuvs biznesa partneris, kura pazīstamākais uzņēmums Euroline (viņam uzņēmumā pieder 45% kapitāldaļu, bet pārējās - Norvēģijas kompānijai Urban Develepment Group) ņēmis šo iespaidīgo kredītu un sev uzmanību piesaistījis ar ideju pie Vanšu tilta Ķīpsalā būvēt ēku uz pāļiem, pret kuras realizēšanu asi iebilda Rīgas domes vadība.
Ķīla dota Igaunijas uzņēmumam Floriston Grupp Ou.
23. Gunārs Ķirsons - Ls 10,40 miljoni
Lido impērijas īpašnieks savu uzņēmumu joprojām ieķīlājis DnB Nord bankā, un kredīta summa joprojām ir iespaidīga, savukārt uzņēmēja gandrīz pirms gada publiskotās vērienīgās biznesa ieceres lielākoties joprojām ir "uz papīra".
24. Valērijs Maligins, Juris Savickis - Ls 10,39 miljoni
Abu pazīstamo uzņēmēju lielākā dotā komercķīla ir viņiem piederošās AS Olainfarm akciju paketes, kas ieķīlātas SEB Unibankā.
25. Māris Saukāns, Ivars Grinbergs, Valērijs Azamatovs, Andris Grasmanis - Ls 10,33 miljoni
Šī ievērojamā būvkompānijas RBS Skals akcionāru dotā komercķīla, kā Db jau informējis, saistīta ar Āgenskalna līča krastā Ķīpsalā iecerēto 25 stāvus augsto dzīvojamo ēku, kam dots Da Vinci nosaukums (projekta īstenotāja - SIA CG Investīcijas, kuras īpašnieki līdz ar visiem četriem ķīlas devējiem ir arī Maltas ārzonas kompānija IMG LV Limited). Turklāt pirmie trīs kungi ir devuši vēl vienu - 17,71 miljona latu komercķīlu, Hansabankā ieķīlājot SIA D.A.K. nami (īpašnieki - viņi paši un arī būvkompānija RBS Skals) kapitāldaļas.
26. Pauls Cielavs - Ls 10 miljoni
Mazpazīstamais uzņēmējs par šādu summu ieķīlājis viņam piederošās uzņēmuma Nekustamā īpašuma projektu aģentūra kapitāldaļas. Zināms, ka šis uzņēmums darbojas kā attīstītājs jaunas vairāku līmeņu rindu mājas (Lībekas ielā Mežaparkā) projektā, savukārt ķīlas ņēmēja ir nevis kāda Latvijas kredītiestāde, bet ASV Delaveras štatā reģistrēta ārzonas kompānija Barrow Consulting LLC.
27. Gints Gžibovskis, Beslans Krūmiņš, Alberts Ribko - Ls 8,54 miljoni
A klases biroju ēkas Duntes nami projekta realizētāji ņēmuši kredītu Latvijas Hipotēku un zemes bankā.
28. Valērijs Belokoņs - Ls 8,19 miljoni
Baņķieris un uzņēmējs Valērijs Belokoņs faktiski aizņēmies pats savā bankā - Baltic International Bank. Aizņēmumu izdarījis cits viņa uzņēmums - Valērija Belokoņa izdevniecība. Tiesa, aizņēmuma summa ir diezgan niecīga - 280 tūkstoši latu. Savukārt viņa alus ražošanas uzņēmums Rīgas Oriģinālais ir parādā SIA Maval Aktīvi 7,9 miljonus latu, tādēļ uzņēmējs reģistrēts kā ķīlas devējs.
29. Dmitrijs Kononovs - Ls 8,17 miljoni
Uzņēmējs ieķīlājis kā savas kapitāldaļas ūdensatrakciju parka Līvu akvaparks īpašniekkompānijā SIA Akvaparks, tā arī šā gada pavasarī iegādātās kapitāldaļas nekustamā īpašuma un tirdzniecības uzņēmumā TTT Centrs.
30. Oļegs Demjanovs - Ls 7,98 miljoni
Pietiekami plaši zināmais nekustamo īpašumu biznesmenis sev piederošās kapitāldaļas trīs uzņēmumos - DP Fonds, Krokuss un Nat Grupa - devis ķīlā, lai saņemtu kredītu Rietumu bankā.
31. Aivars Rubenis - Ls 7,98 miljoni
Uzņēmējs kā komercķīlu reģistrējis arī līzingā iegādāto kuteri Sealine Cabin Cruiser F36 (prasījuma maksimālā summa - 110 tūkstoši latu), taču vietu rekordķīlu devēju sarakstā viņam nodrošina Nordea un Nord/LB (DnB Nord) bankās ieķīlātās SIA Skai Pluss kapitāldaļas - šī kompānija būvē tirdzniecības centru Sky&More Rīgā, Duntes ielā, kur būs gan Sky pārtikas lielveikals, gan vēl aptuveni 80 veikalu un restorānu.
33. Jevgenijs Suhovs, Felikss Krasovickis, Eugenijus Gedžus, Uldis Arnicāns, Benno Popļanskis, Aleksandrs Aļperšteins - Ls 7,67 miljoni
Visi šie uzņēmēji - daži labāk, daži ne tik labi pazīstami - Latvijas lielāko komercķīlu devēju sarakstā nonākuši, pateicoties SEB Unibankā kolektīvi ieķīlātajām Jūrmalas SIA Akvaparks kapitāldaļām.
34. Kaspars Indriksons - Ls 7,57 miljoni
Daļu sev piederošo kapitāldaļu terminālī Naftimpeks uzņēmēja Gunta Indriksona dēls ieķīlājis citam Naftimpeks līdzīpašniekam - miljonāram Armandam Sadauskim, savukārt mazāks Naftimpeks kapitāldaļu daudzums ieķīlāts SEB Unibankā. Papildus tam ir ieķīlāts arī K. Indriksona lepnais BMW 745 - šīs ķīlas ņēmējs ir līzinga kompānija SIA Inserviss Group.
35. Māris Bensons - Ls 7,42 miljoni
Pazīstamais Honda automašīnu tirgotājs komercķīlu devis saistībā ar jaunā SIA Bensons auto autocentra būvi.
36. Jurijs Rubenčiks, Valērijs Litanskis, Pēteris Ozoliņš, Sergejs Ščerbakovs, Kiriks Matvejevs - Ls 7,28 miljoni
Lai nodrošinātu parādu kompānijai Loftleidir-Icelandic ehf., aviopārvadājumu uzņēmuma Latcharter Airlines īpašnieki devuši 7,28 miljonu latu lielu ķīlu.
37. Māris Niedra, Māris Dzenītis, Kaspars Loss - Ls 7,11 miljoni latu
Nemo grupas akcionāri kredīta saņemšanai SEB Latvijas Unibankā devuši ķīlā sev piederošās metālizstrādājumu ražošanas uzņēmuma KMM Metāls kapitāldaļas. Lielāko publisko uzmanību sev šis uzņēmums līdz šim piesaistījis, izraisot aizdomas, ka tā pārstāvis aizspraucies priekšā pārējiem rindā, lai iesniegtu projektu Eiropas Savienības naudas saņemšanai Latvijas attīstības aģentūrā.
38. Raimonds Kisiels, Armands Sadauskis - Ls 7 miljoni
Galvenā SEB Unibankā ieķīlātā vērtība šiem uzņēmējiem (un arī jau iepriekš pieminētajam Gunta Indriksona dēlam Kasparam un ekonomistam Ojāram Kehrim, u.c.) ir viena - naftas termināla Naftimpeks kapitāldaļas. Pašlaik K. Indriksonam oficiāli pieder 5,18% SIA Naftimpeks kapitāldaļu, O. Kehrim - 2,21%, R. Kisielam un A. Sadauskim - pa 22,2%.
39. Valdemārs Vaļkuns - Ls 6,84 miljoni
Pazīstamais uzņēmējs SEB Unibankā ieķīlājis viņam piederošās pārtikas ražošanas un vairumtirdzniecbas kompānijas Voldemārs kapitāldaļas.
40. Boriss Kurovs - Ls 6,74 miljoni
Rīgas starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas rektors ieķīlājis sev piederošās augstskolas kapitāldaļas, lai saņemtu aizdevumu Hansabankā.
41. Aleksandrs Osokins, Sergejs Osokins - Ls 6,58 miljoni
Mazpazīstamie uzņēmēji kredīta saņemšanai Aizkraukles bankā ķīlā devuši sev piederošā un tikpat mazpazīstamā uzņēmuma Sventovit Grupa kapitāldaļas.
42. Aleksejs Romaškins, Vladimirs Romaškins - Ls 6,38 miljoni
Abi būvkompānijas Astra būve (viens no zināmākajiem projektiem - četrstāvu dzīvojamā ēka Buļļuciemā, pie pašas Lielupes ietekas jūrā) īpašnieki tās kapitāldaļas ieķīlājuši Trasta komercbankā.
43. Rolands Latkovskis - Ls 6,37 miljoni
Komercķīlu reģistrā ierakstītas veselas divas Latvijas miljonāru sarakstā atrodamā uzņēmēja dotas komercķīlas: viena ir par gandrīz 4,4 miljoniem latu, otra - par 1,96 miljoniem latu, bet ieķīlātais objekts ir viens - SIA RL projekts (pazīstama kā tehnoloģiskā parka īpašniece) kapitāldaļas.
44. Jānis Bārs, Gundars Rezevskis, Ojārs Kehris, Jānis Kisiels - Ls 6 miljoni
Arī šie uzņmēji SEB Unibankā ieķīlājuši sev piederošās SIA Naftimpeks kapitāldaļas.
45. Sergejs Degiļs - Ls 5,94 miljoni
Nepazīstamais 26 gadus vecais uzņēmējs iegādājies no investīciju kompānijas NC Holdings tā meitasuzņēmumu Darbe (ar kuru saistīts konkrēts nekustamā īpašuma projekts), tā kapitāldaļas pagājušā gada novembrī ieķīlājot Latvijas Hipotēku un zemes bankā, savukārt šā gada rudenī viņš šajā pašā bankā ieķīlājis arī SIA Angelo un SIA V2-23 kapitāldaļas.
46. Elmārs Vīgants - Ls 5,93 miljoni
Latvijas miljonāru sarakstā atrodamais uzņēmējs Latvijas Krājbankā joprojām ir ieīlājis gan viņam piederošās SIA MB līzings, gan daudznozaru kompānijas Stārastāni (degvielas uzpilde u.c.) kapitāldaļas.
47. Jānis Naglis - Ls 5,89 miljoni
Bijušais Privatizācijas aģentūras ģenerāldirektors ņēmis kredītu savas viesnīcas projekta Islande Hotel attīstībai. Kā kredītiestāde izvēlēta SEB Latvijas Unibanka. Ieķīlātas arī viņam piederošās SIA Arsan kapitāldaļas.
48. Valdis Birkavs - Ls 5,7 miljoni
Bijušais valdības vadītājs, ieķīlājot desmit SIA Azur Real kapitāldaļas, saņēmis SEB Latvijas Unibankā šo iespaidīgo kredītu. Nav izslēgts, ka šādas aktivitātes saistītas ar viņa nesen Latgalē iegādāto nekustamo īpašumu, kur V. Birkavs plāno nodarboties ar dolomīta ieguvi.
49. Irina Fonarjova - Ls 5,6 miljoni
Mazpazīstamā uzņēmēja - V. Birkava kompanjone SIA Azur Real projektā - par šādu summu ieķīlājusi sev piederošās kapitāldaļas šajā uzņēmumā.
50. Igors Podkopajevs, Nadežda Podkopajeva - Ls 5,19 miljoni
Piena nozares uzņēmuma AS Bauskas piens akcionāru saraksts nav publiski pieejams, taču fakts - tieši Igors un Nadežda Podkopajevi kredīta saņemšanai Baltic Trust Bank kā ķīlu ir devuši 5408 uzņēmuma akcijas, kas atbilst gandrīz pusei Bauskas piena akciju kopskaita.
Nākamie lielākie ieķīlātāji (summas miljonos latu*)
Irina Mangale - 5,1
Māris Binders - 5,1
Aleksandrs Lipskis - 5,1
Imants Cibulis - 5,1
Vineta Mūrniece - 5
Mārtiņš Bute - 5
Kristīne Kozlovska - 5
Aleksandrs Grišuļonoks - 4,93
Kaspars Rolšteins - 4,92
Dāvis Podnieks - 4,92
Diāna Liepniece - 4,92
Mārtiņš Vērdiņš - 4,92
Marija Raškes - 4,85
Einars Repše - 4,83
Ojārs Jansons - 4,77
Kaspars Bergmanis - 4,73
Māris Brieze - 4,7
Andris Konošonoks - 4,7
Ilona Zirnīte - 4,7
Anna Afanasjeva - 4,67
Artūrs Šveds - 4,67
Vladimirs Stutāns - 4,64
Genādijs Zeļenkovecs - 4,64
Germans Ginters - 4,64
Sergejs Upadiševs - 4,63
Agris Latišs - 4,6
Rodijs Trankalis - 4,6
Armands Ozollapa - 4,6
Viesturs Vārpiņš - 4,54
Sofija Povaļajeva - 4,5
Andrejs Asafrejs - 4,5
Jeļena Lapsa - 4,34
Juris Lūsis - 4,33
Valts Klucis - 4,3
Guntis Pīrāgs - 4,3
Kalvis Saliņš - 4,14
Vjačeslavs Muhins - 4,1
Rolands Anspuks - 4,07
Jānis Roze - 4,07
Kārlis Krastiņš - 4,07
Mārtiņš Dambergs - 4,07
Vladimirs Markovs - 4,02
Ainārs Liljē - 4,02
Anatolijs Klevcovs - 4
Mihails Dmitrijevs - 4
Jevgenijs Jačmenkins - 4
Vladimirs Uskovs - 4
Jaroslavs Grigorjans - 4
Mihails Litevskis - 4
Sergejs Kobiļanskis - 4
Dmitrijs Paņins - 4
Natālija Ogorodņikova - 4
Eduards Salbijevs - 4
Igors Kaļiņičenko 4
Pēteris Cikmačs - 3,93
Inta Butlere - 3,93
Vitolds Grabovskis - 3,93
Jānis Dzenis - 3,93
Gatis Kokins - 3,93
Skaidrīte Āboltiņa 3,93
Romalds Kuodis 3,87
Nikolajs Perlovskis - 3,87
Aleksandrs Mežirickis - 3,84
Ludmila Čukova - 3,84
Agris Feldmanis - 3,8
Guntis Osis - 3,8
Iveta Ose - 3,8
Vasīlijs Meļņiks - 3,73
Gundars Margēvičs - 3,72
Egils Kļava - 3,62
Aina Kinstlere - 3,52
Artūrs Zantmans - 3,5
Aivars Einauss - 3,48
Igors Grehovs - 3,43
Jakovs Strucovskis - 3,38
Pāvels Fels - 3,38
Guntis Belēvičs - 3,36
Guntars Pētersons - 3,3
Renāte Mikuste - 3,26
Oļegs Lokotošs - 3,2
Andrejs Danengiršs - 3,2
Jurijs Roļiks - 3,14
Nikolajs Petrovs - 3,13
Jurijs Šeflers - 3,09
Igors Noviks - 3,06
Vitālijs Čmihovs - 3
Andrejs Kočkers - 3
Romans Finbergs - 3
Juris Vanags - 2,93
Aivars Žimants - 2,85
Mihails Lurje - 2,84
Roberts Tavjevs - 2,84
Grigorijs Krupņikovs - 2,81
Eduards Mazūrs - 2,76
Sergejs Sadovskis - 2,75
Jānis Leitāns - 2,75
Tatjana Kolokoļņikova - 2,75
Genadijs Kamkalovs - 2,73
Jurijs Asatrjans - 2,73
Igors Renigers - 2,73
Aivars Belousovs - 2,70
Nansija Linde - 2,7
Indulis Morozovs - 2,7
Zigmars Liepiņš - 2,65
Edmunds Grīnbergs - 2,64
Olga Gerasika - 2,6
Kirovs Lipmans - 2,59
Sandra Peimane - 2,54
Donāts Vaitaitis - 2,54
Aleksandrs Demakins - 2,53
Jānis Smiltnieks - 2,52
Egils Ailis - 2,52
Jānis Lielcepure - 2,52
Ģirts Rungainis - 2,52
Valdis Lejnieks - 2,5
Oskars Punenovs - 2,5
Renāte Eismonte - 2,5
Kristīne